Ексклюзив

Конфлікт інтересів: коли в Україну зайде PayPal

27 Листопада 2020
admin Читать на русском
  1. Тиск НБУ
  2. Два варіанти вирішення

У Мінцифри відновили діалог з платіжною системою PayPal про можливість її роботи в Україні. Однак питання так і залишилося невирішеним. Іноземні компанії не поспішають заходити на український ринок, оскільки бояться тиску з боку регулятора і не хочуть працювати з гривневими платежами. Які існують варіанти вирішення проблеми, і коли ж все-таки іноземні платіжні системи зайдуть в Україну, розбирався Maanimo.

У січні 2020 року Володимир Зеленський звернувся до президента компанії PayPal з пропозицією зайти на український ринок і отримав відповідь, що така можливість розглядається. Переговори тривають і донині. Схоже, сторони все ще не прийшли до спільного рішення. Однак в Мінцифри не впадають у відчай і розглядають також можливість залучення в Україну таких платіжних систем, як Stripe і Vapulus.

На думку Дмитра Дубілета, колишнього міністра Кабінету міністрів України і співзасновника monobank, PayPal не поспішає заходити в Україну, оскільки елементарно не бачить перспективи. Щоб залучити такого великого гравця як PayPal, Україні потрібно рости економічно. Але чому в дійсності іноземна платіжна система не бачить причин для освоєння українського ринку?

ПайПол Украина

Тиск НБУ

Багато українських політиків і бізнесменів неодноразово намагалися вплинути на думку керівництва PayPal, але позиція компанії щодо України залишається незмінною. Однією з причин є бажання НБУ тотально контролювати сферу онлайн-платежів.

Вимоги регулятора до платіжних систем здаються іноземним компаніям занадто жорсткими і, по суті, складно здійсненними. Наприклад, вимога про необхідність реєстрації в НБУ навіть для таких послуг, як cross-border в іноземній валюті.

Проблема також полягає в тому, що Нацбанк планує зареєструвати PayPal як систему для розрахунків в інтернеті або платіжну систему (можливо, і в іншій формі), чим компанія не є. Питання полягає в тому, що, впускаючи PayPal на український ринок як іноземного емітента електронних грошей, Нацбанк, по суті, дозволяє західним компаніям робити те, що поки заборонено українським, – надавати можливість громадянам України користуватися електронною валютою.

Два варіанти вирішення

А поки питання по запуску PayPal в Україні все ще відкрито, у НБУ залишається два варіанти вирішення цієї ситуації. У першому випадку Нацбанк допускає PayPal до валютних платежів українців безпосередньо через реєстрацію електронних гаманців в PayPal Singapore, що досить успішно працює в декількох країнах, які не входять до складу Євросоюзу. Регулятор не допускає розвитку такого варіанту подій, оскільки не хоче втрачати контроль над новою платіжною системою і валютними платежами українських користувачів.

ПайПол2

Другий варіант зовсім не вигідний PayPal: він полягає в необхідності відкривати фінансову компанію в Україні, отримувати ліцензію НБУ і працювати з гривневими платежами, в чому компанія зовсім не зацікавлена.

Для реалізації цього плану Нацбанку, по-перше, доведеться прийняти новий закон, по-друге, переконати керівництво PayPal, що витрати по виходу на ринок гривневих платежів буде повністю виправданим для компанії. Крім того, PayPal доведеться миритися з тотальним контролем Нацбанку.

Позиція НБУ щодо нових платіжних систем поки не відповідає світогляду іноземних компаній. Останні десятиліттями працюють на світових ринках без нагляду регулятора і, схоже, поки не збираються міняти свою точку зору. Звідси і висновок: говорити про запуск популярних платіжних систем в Україні поки рано, але, можливо, новий голова Нацбанку зможе вплинути на позитивних результат даного питання.

Матеріал підготувала Христина Труфанова

Залишіть коментар

Коментарі