Кіберспорт в Україні: європейський хаб і «друкарський верстат» для держбюджету
Кіберспорт – не просто захоплення покоління мілленіалов, але і великий медійний ринок, який приносить самі мільярдний прибуток. Його обсяг щорічно складає $ 1-1,5 млрд, при цьому експерти відзначають, що ринок кіберспорту в найближчі 5 років виросте на 20-30% і буде перспективним ще багато років. Maanimo розбирався, яка ж роль України на світовому ринку кіберспорту.
Хоча українські спортсмени регулярно посідають призові місця на найбільших міжнародних турнірах і високо котируються в світових рейтингах, кіберспорт в Україні поки не має належної підтримки з боку держави, як це відбувається в інших країнах.
І незважаючи на це, п’ятеро українських киберспортсменів входять в сотню гравців з найвищими призовими доходами в світі, а за сумарними виграшів всіх учасників ($13,49 млн) країна перебуває на одинадцятому місці в світі. Команда Na’Vi (Natus Vincere) змогла домогтися успіхів на міжнародній арені, а аудиторія її фанатів досягає 50 млн чоловік, що, між іншим, перевищує населення України.
Esports як перспектива для країни
Україна могла б стати справжньою киберспортівной Меккою, і передумови для розвитку цієї галузі в країні існують. Однак кіберспорт, як і будь-який інший вид спорту, вимагає державної підтримки. У США і європейських країнах кіберспорт активно підтримується урядом – будуються арени для проведення чемпіонатів і навіть вводяться стипендії в коледжах і університетах.
Україна поки відстає в цьому плані від своїх більш досвідчених сусідів, проте вже зробила кілька вагомих кроків для цього. Наприклад, з березня 2017 року Міністерством молоді та спорту України кіберспорт був визнаний офіційним видом спорту. Крім того, в країні діє три киберспортівних федерації.
Крім організації міжнародних і внутрішніх турнірів, а також підтримки спортсменів, організація виступила за створення першої в країні офлайн-академії кіберспорту, за допомогою якої можна пройти курс навчання по головним кіберспортивного дисциплін: CS: GO, FIFA, Dota 2, Fortnite. У 2019 був проведений перший офіційний чемпіонат України з призовим фондом в 1 мільйон гривень.
З 2010 року в Україні працює комп’ютерний центр «Київ Кіберспорт Арена», один з найбільших і технічно передових в Європі. Тут регулярно проходять турніри з різних кіберспортивного дисциплін, а також заходи, пов’язані з esports.
У лютому 2020 року на території Windigo Arena в Дніпрі відбувся захід, присвячений Дню кіберспорту України, в рамках якого президент Федерації кіберспорту Артур Єрмолаєв повідомив, що UESF і Esports Ukraine об’єднуються в громадську організацію – Національну федерацію кіберспорту України. Цей орган буде відповідальним за розвиток кіберспорту в країні. У планах у організації – підписати акт з Європейською федерацією кіберспорту, який дозволить створювати платформи для проведення змагань, щоб десятки тисяч спортсменів з усього світу могли брати участь в іграх.
Примітно, що для створення кіберінфраструктури організація не буде залучати фінансові кошти з боку держави, бо у федерації є підтримка в особі бізнесу, який зацікавлений у розвитку цього напрямку в Україні. Проекти вже фінансуються спонсорськими коштами.
Одним з таких проектів є готель «Дніпро», яку 15 липня 2020 року продали за 1,1 млн гривень. Її власником став засновник найуспішнішою української киберспортівной команди Na’Vi – Олександр Кохановський. У планах Олександра за 5 років наблизити український кіберспорт до рівня США і Південної Кореї. На базі готелю «Дніпро» буде реалізований проект багатофункціональної киберспортівної арени в центрі Києва, завдяки якому команда Кохановського зможе проводити турніри міжнародного рівня. Це буде перший в світі Esports Ready Hotel, що включає в себе тренувальні зони, готельні номери для гравців, спеціальну сцену, а також ігрову players’lounge. Крім того, планується відкрити ще 20 сучасних ігрових центрів в найбільших містах України.
Кіберспорт і українська економіка: де зв’язок?
Киберспортівні турніри здатні поповнити українську казну. Про це в один голос заявляють інсайдери індустрії. Найбільш перспективний напрямок для Україна – кіберспортивний туризм, країна може стати справжнім європейським хабом завдяки вигідному географічному положенню, порівняно низьким витратам на організацію змагань, а також тренувальних кемпо. Поки в Україні існують тільки тимчасові табори, які створюють для своїх команд організатори турнірів. Примітно, що утримання такого кемпу в США та інших країнах у місяць обходиться в 10 і більше тисяч доларів.
Зняти будинок в будь-якому місті України значно дешевше, а ціни на інтернет, послуги та інший сервіс також порадують іноземців. Облаштування ж стаціонарного буткемпа для киберспортсменов оцінюється в районі 100 тис. доларів. Високотехнологічний табір може стати базою для тренувань не тільки українських, а й зарубіжних команд, а це означає, що в скарбницю надходитимуть гроші з оренди.
Безумовно, для розвитку інфраструктури потрібні інвестиції, за різними підрахунками, від 2 до 10 млн доларів. Оскільки буткемпи будуть затребувані серед зарубіжних команд, цілком можливо, що їх будівництво може бути профінансовано за рахунок іноземних інвестицій.
Зарплати мотивують
Окремим пунктом слід виділити зарплати успішних киберспортсменов, вони можуть досягати позначки в 20 тис. доларів щомісяця. В українських командах поки таких спортсменів немає, але завжди є шанс, що хорошого гравця переманить зарубіжна команда.
В Україні також існує топ найбагатших гравців, і перша п’ятірка спортсменів може похвалитися досить значними заробітками. Загальний стан за роки захоплення кіберспорту у кожного з ТОП-5 варіюються від 650 тис. до 1,2 млн доларів. Аудиторію українських шанувальників кіберспорту експерти оцінюють в 2-4 млн чоловік. Тому подальша його популяризація в Україні дозволить не тільки залучити інвестиції в цю сферу, але і значно поповнити держбюджет.
Матеріал підготувала Христина Труфанова
Коментарі