Ексклюзив

Мільярди в порожнечу: хто намагається заробити на космосі?

3 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Х’юстон, у нас знову проблеми!
  2. Маловато буде
  3. Краще космічний туризм, ніж до Туреччини
  4. Чудеса на віражах
  5. Пора підкорювати непідкорене

Чим більший дохід, тим більше бажання і, відповідно, витрати. А що, якщо ви дуже великий бізнесмен, і головна ваша мета і завдання – це постійно запускати нові і, головне, прибуткові проекти? Тільки проблема в тому, що придумати щось реально стоїть не так просто. Здається, ніби все це вже було, і земні ідеї себе вичерпали. Так, може, варто підняти голову і заглянути в космос? Ця сфера зараз набирає величезну популярність в бізнес-середовищі. До речі, можливий прибуток від вкладених коштів за підсумком може стати реально «космічної».

Maanimo розбирався, яка ситуація на ринку Сонячної системи, чи можна дійсно заробити на космосі, або це все одно, що викидати гроші в чорну діру, і хто вже вкладає сили і засоби в те, щоб відірватися від Землі.

Х’юстон, у нас знову проблеми!

У лютому минулого року стався неприємний інцидент з апаратом, відправленим на Місяць. Ізраїльська компанія SpaceIL запустила його в космос, плануючи висадити в районі Моря Ясності. Але, на жаль, апарат показав свій дух авантюризму і не став сідати на поверхню «по-хорошому». Він втратив орієнтацію в просторі через збій в роботі одного датчика, який привів до повної зупинки двигуна. В кінцевому підсумку залізний астронавт на величезній швидкості врізався в Місяць. Через такого результату проект став нецікавий бізнесу і позбувся підтримки.

Незважаючи на зрив операції, це був перший приватний космоліт, який зміг облетіти Місяць, вийти на орбіту і навіть «доторкнутися» до поверхні нашого супутника. Даний факт став ключовим в подальшому розвитку компанії SpaceIL. Фонд XPRIZE виділив на реалізацію проекту другого місячного апарату Beresheet-2 відразу 1 млн доларів.

Маловато буде

Та що там Місяць! Ось Марс – інша справа, тому як саме ця планета приваблює багатьох інвесторів.

Космонавт в открытом космосе

Після того, як марсохід Curiosity знайшов на схилах гори Шарп в кратері Гейл найбільші відкладення марсіанської глини, NASA відразу ж почали збирати новий апарат для наступної місії «Марс-2020». Планували запуск програми на липень цього року, але у зв’язку з епідеміологічною ситуацією в світі є ймовірність, що дату запуску перенесуть. За початковим оцінками NASA ровер повинен був обійтися приблизно в 1,5 мільярда доларів. Але тепер його споруда оцінюється як мінімум в 2,1 мільярда «зелені». Додаткові 300 мільйонів доларів виділили на підтримку роботи марсохода після його запуску.

Краще космічний туризм, ніж до Туреччини

Півроку тому NASA заявили, що на 2020 рік вперше планують відправити на Міжнародну космічну станцію туристів на американських кораблях. За таку подорож бажаючі повинні будуть віддати ні багато ні мало 58 млн доларів. При цьому таку суму люди віддають суто за доставку на станцію, тобто проживання на МКС буде оплачуватися окремо. До речі, вартість добового перебування в такій «готелі» коштує 35 тисяч доларів. За інтернет потрібно буде доплачувати − 50 доларів за 1 Гб.

Місце першого космічного туриста компанії SpaceX зайняв Юсаку Маедзава, засновник мережі магазинів одягу Zozo. Мільярдер просто взяв і викупив всі місця на перший політ від компанії Ілона Маска.

Маск на долларе

Ще один мільярдер, Річард Бренсон, також не збирається довго засиджуватися на Землі. Його компанія Virgin Galactic планує запускати туристичні суборбітальні космічні польоти, і вже почала продавати квитки. Спочатку вартість квитка становила 200 тис. доларів. Але зараз через ажіотаж і ряду технічних накладок ціна зросла ще на 50 тисяч. У цю суму включена не тільки оплата польоту, але і тестування, повне обстеження організму і психологічного стану майбутніх астронавтів.

Чудеса на віражах

Незважаючи на не зовсім оптимістичні прогнози з підкорення Марса, засновник компанії SpaceX Ілон Маск наполегливо проводить не тільки випробування ракетоносіїв, а й успішно займається транспортуванням в космосі.

У минулому році компанія запустила райдшерінгову програму для невеликих супутників. З її допомогою Маск планує доставляти на орбіту вантаж за певну суму, яка варіюється від 2 до 6 млн доларів. За ці гроші можна відправити на сонячно-синхронну орбіту (це десь 500-600 км над поверхнею Землі) близько 300 кг чого-небудь. Перший запуск запланований на листопад поточного року або на березень 2021 року.

Якщо вірити різними оцінками, ринок запуску маленьких супутників в найближчі 10 років буде оцінюватися в 69 трлн дол. Цей напрямок принесе Маску і компанії SpaceX в найближчі роки більшу частину виручки.

Марс

Пора підкорювати непідкорене

Весь минулий рік був досить успішним і прибутковим для космічної сфери. Наприклад, NASA інвестували 73,7 млн доларів у виробництво 3D-принтерів для космічних кораблів. Ці гроші отримав приватний стартап Made In Spacе, який спеціалізується на подібних розробках. Принтер назвали Archinaut, і він здатний друкувати великі конструкції в космосі. Перевіряти пристрій в реальних умовах планують не раніше 2022 року.

У свою чергу, американський стартап Momentus отримав 25,5 млн доларів в раунді А на розробку шатлів для транспортування космічних апаратів на орбіту. Перший комерційний політ Momentus планують здійснити в цьому році. Їх апарати працюватимуть на водно-плазмовому двигуні, який на думку компанії зробить процес транспортування дешевше і, головне, безпечніше.

Залишіть коментар

Коментарі