Ексклюзив

Економ-предікт 2020: до чого готуватися українцям в цьому році?

2 Грудня 2020
1
Yaroslav Rizhok Читать на русском

2020 рік, що ледве вступив в свої права, може стати переломним для України. Країну чекають гучні економічні потрясіння і ключові політичні рішення. Чи пройде цей рік під знаком «плюс»? Maanimo розбирався в тому, що чекає економіку в 2020 році, і до чого готуватися українцям – кризи або стрибка?

Фінансова підтримка від зарубіжних партнерів

Однією з найважливіших подій 2020 року в економічному відношенні стане новий транш Міжнародного валютного фонду. У грудні 2019 року МВФ і український уряд досягли домовленості про трирічну програму розширеного фінансування EFF на 4 млрд спеціальних прав запозичення (SDR), що в доларовому еквіваленті дорівнює приблизно 5,52 млрд доларів. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук не сумнівається в тому, що перший транш Україна отримає вже в I кварталі 2020 року.

Передбачається, що загальна сума надходжень цього року складе 1,5-2 млрд доларів від загальної суми.

Крім того, угода з Фондом дозволяє Україні отримати другий транш макрофінансової допомоги Євросоюзу в розмірі 500 млн євро. Посол ЄС в Україні Матті Маасікас заявив, що ратифікація угоди з Міжнародним валютним фондом є міжнародним визнанням ефективності поточних реформ в Україні, що разом з прийняттям закону про фінмоніторинг та боротьбу з відмиванням грошей відкриває шлях до європейської макрофінансової допомоги.

Ринок землі

Багатостраждальний закон про ринок землі, суперечки щодо якого не вщухають досі, давно перейшов з економічної в політичну площину. Гасла, мітинги, демонстрації і зіткнення сколихнули країну під завісу 2019 року. Проте, прийняття цього законопроекту є пріоритетом для поточної української політичної еліти і найважливішим фактором стимулу зростання української економіки.

У перший день нового року припинив свою дію мораторій на продаж землі, і парламент не став його продовжувати. Однак закон про створення ринку сільгоспземель поки прийнятий тільки в першому читанні. Після протестів, що розгорілися в грудні, законопроект відправили на доопрацювання. Більшість претензій викликали положення про купівлю землі іноземцями та ліміт землі «в одні руки». Як і пропонував президент Володимир Зеленський, до другого читання ліміт зменшили від 200 000 га до 10 000 га. Серед інших ключових положень можливість покупки землі тільки громадянами України, компаніями, заснованими резидентами України, а також громадами і державою; проведення референдуму про допуск іноземців до купівлі землі, точна дата якого поки не визначена; можливість купівлі землі банками за умови отримання землі в якості застави та із зобов’язанням продати такі ділянки на аукціонах протягом двох років; неможливість встановити ціну землі нижче нормативної грошової оцінки.

Голова партії «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що розгляд законопроекту про ринок землі відбудеться на початку 2020 року. Він підкреслив, що перед цим потрібно проголосувати за інші важливі проекти закону, так як існує загроза того, що робота Верховної Ради буде заблокована на кілька місяців.

Курс долара

У 2019 гривня показала рекордне зростання і зміцнилася щодо долара на 14,5%. За цим показником нацвалюта посіла перше місце серед локальних валют світу. Офіційний курс долара до гривні, який щодня встановлює НБУ, знизився на 14,5% в порівнянні з груднем 2018 року.

Експертні думки з приводу курсу долара до гривні на 2020 рік різняться. Так, фахівці з американського фінансового холдингу JPMorgan Chase прогнозують відчутне зростання долара в цьому році. На їхню думку, вже в I кварталі 2020 року ціна одного долара складе 25,5 гривень, в II кварталі – 26,3 гривень за долар і в III кварталі – до 27 гривень за долар.

Інші експерти також прогнозують ослаблення гривні: повернення в діапазон 24-25 грн/$ в першій половині року і 26 грн/$ до кінця року.

Кабмін займає іншу позицію. На думку прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, тенденція до зміцнення гривні збережеться в наступному році, а підвищення курсу долара, яке почалося в кінці 2019 року, є спекулятивним.

Сприятливо на волатильність долара в 2020 році можуть вплинути такі фактори, як помірний відтік валюти з імпорту, а саме досить низькі середньорічні ціни на нафту і природний газ як на основні продукти українського імпорту; новий контракт про транзит газу на 5 років, який зберігає валютні надходження в бюджет; «плюсовий» фінансовий рахунок завдяки надходженням від МВФ, ЄС та інших міжнародних партнерів; розміщення урядом єврооблігацій на суму близько 1,5-2 млрд доларів, збереження високого інтересу нерезидентів до ОВДП.

Негативний вплив на курс може надати зниження обсягів експорту основних товарів, таких як зерно (через менші обсягів збору врожаю) і залізна руда (через зниження попиту і ціни на світовому ринку); послаблення інтересу іноземних інвесторів до українських держоблігацій внаслідок зниження процентної і курсової дохідності таких інвестицій.

Ринок кредитування

Очікується, що 2020 рік стане роком повноцінного відновлення іпотечного кредитування. У цьому впевнена перша заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова.

Це стане можливим завдяки істотному зниженню облікової ставки Нацбанком, яка вже знаходиться на рівні 13,5% і буде продовжувати зменшуватися. Після скорочення облікової ставки в грудні банки миттєво відреагували зниженням ставок по депозитах. Ціна кредитного ресурсу теж знизилася.

Рожкова підкреслила, що в банках вона зараз становить 8-9%, таким чином, є всі підстави говорити про іпотечні кредити під 14-15% річних.

Гральний бізнес

В кінці грудня Верховна Рада провалила розроблений Кабміном законопроект про державне регулювання сфери азартних ігор. На території України вже 10 років діє закон про заборону грального бізнесу, однак деяким особливо заповзятливим громадянам вдалося знайти лазівку і існувати під виглядом лотерей. У відповідь на провал проекту закону в Раді президент Володимир Зеленський оголосив війну нелегальному гральному бізнесу і доручив правоохоронним органам негайно закрити всі точки.

У 2020 році можна очікувати доопрацьовану версію законопроекту, яка дозволить детінізувати гральну індустрію. За підрахунками Міністерства фінансів, в результаті легалізації грального бізнесу державний бюджет міг би доотримати 4,5 млрд гривень.

Матеріал підготував Олексій Карий

Залишіть коментар

Коментарі

  1. Alex SH
    15.01.2020

    Ставлю 100 американских рублей против 10 гривен, что транша от МВФ в этом году Лехе-самокату не видать. Экономический анализ этого придурка с дипломом, купленным в китайской интернет-компании, ещё тупее, чем он сам. Он может только ОВГЗ продавать, которые сейчас уже даже перестали снижать курс доллара. А в течение 1-3 месяцев владельцы их начнут сбрасывать и тогда доллар уйдёт за 30.