Ексклюзив

Питання довіри: де і в якій валюті зберігає заощадження керівництво НБУ

16 Грудня 2020
Yaroslav Rizhok Читать на русском

Стрибки курсу долара, нестабільна ситуація в країні і невизначеність перед завтрашнім днем змушують українців замислюватися не про примноження, а про збереження своїх заощаджень. «Де і в якій валюті?» – цілком справедливе запитання, яким задаються українці. І цілком логічно, що в такій справі потрібно орієнтуватися на лідерів фінансового сектора, наприклад, на керівництво НБУ. Чи вміють банкіри грамотно розпоряджатися своїми фінансами, розбирався Maanimo.

На брифінгу 20 березня керівництво НБУ освітило всього два ключових моменти, які стосувалися відмови від готівки і скупки іноземної валюти. Суть першого – краще віддавати перевагу безготівковим розрахункам. Аргумент – банки захищені капіталами і рефінансуванням регулятора навіть в умовах пандемії і складної економічної ситуації в країні.

Другий момент стосувався безпосередньо скупки іноземної валюти – навіть на тлі постійних коливань долара і падіння гривні керівництво НБУ наполягає на тому, що для українців вигідніше зберігати кошти на банківських рахунках, а не в доларах і під матрацом. Основна порада – зберігати заощадження відразу в двох валютах, в співвідношенні 50/50. Однак чи слідує керівництво НБУ своїм же порадам або зберігає гроші виключно у валюті, оскільки банківський сектор України не такий стабільний, як вони запевняють простих українців?

Перевірка на правду

Перевірити щирість порад верхівки НБУ досить просто, звернувшись до їх податкових декларацій, в яких описано весь перелік банківських рахунків, а також наявних заощаджень. І якщо є сумніви щодо правдивості наданих даних, це питання залишиться на совісті декларантів. Перевіримо віру в стабільність української гривні першої п’ятірки керівництва НБУ – першого заступника Голови Нацбанку Катерини Рожкової, заступників Романа Борисенко, Олега Чурія, Сергія Холода і Дмитра Сологуба.

Головне – кеш!

Після відставки голови Нацбанку Якова Смолія кермо влади перейшло першому заступнику – Катерині Рожковій. За підсумками 2019 року Рожкова заробила трохи більше 3,8 млн гривень, і це не всі її доходи, які крім заробітної плати включають в себе пенсійні внески до корпоративного недержавного пенсійного фонду НБУ в розмірі трохи більше 106 тис. грн, інвестиційний прибуток від пенсійного фонду в розмірі понад 66 тис. грн. Але в даному випадку цікавий інший момент – перший заступник голови Нацбанку, що закликає населення довіряти свої «кровні» банкам і користуватися картками, зберігає більше готівки, та ще й у валюті. Катерина вказала в декларації, що зберігає 260 тис. доларів і 25 тис. євро кешем.

Що ж стосується банківських рахунків, то Ощадбанку Рожкова довірила суму в 112 тис. грн, а в банку «Кредит Дніпро» лежить всього 1396 доларів. Якщо дивитися на загальну картину, то пропорції опиняться явно не на користь безготівкових грошей. Виходить, перший заступник голови Нацбанку вважає за краще тримати готівку під рукою, що не сходиться з порадами, які вона дає українцям.

Друге попадання

Роман Борисенко, заступник голови НБУ, заробив понад 3,6 млн грн на своїй посаді за 2019 рік. Його дохід включає в себе також і пенсійні внески до корпоративного недержавного пенсійного фонду НБУ в розмірі 105 тис. грн. Крім того, Борисенко вказав наявність на рахунку в Райффайзен Банке Аваль 11,5 тис. грн. Ну і найцікавіше – це готівкові заощадження заступника голови НБУ в розмірі 5 тис. доларів і 120 тис. грн. І знову виникає питання про доцільність порад топ-менеджменту Нацбанку, коли вони самі більше довіряють іноземній валюті і вважають за краще зберігати її не на банківських рахунках.

Ще один заступник голови НБУ Олег Чурій виявляє симпатію до американської валюти, оскільки зберігає на рахунку в Ощадбанку 17 тис. доларів, а готівкою – 212 тис. доларів. Крім того, Чурій отримує відсотки за вкладом в Ощадбанку в розмірі 240 тис. грн, має на рахунку в цьому ж банку трохи більше 2,5 млн грн, а також тримає майже 6,5 тис. грн в ПРАВЕКС БАНКу і трохи більше 7 тис. грн в ПриватБанку. За минулий рік чиновник заробив на посаді заступника голови НБУ майже 3,6 млн грн.

Правильна тактика

Сергій Холод вважає за краще зберігати свої заощадження в різних валютах, і, схоже, не проти на цьому заробити, оскільки отримує відсотки за вкладами відразу в декількох банках, серед яких Ощадбанк (60 тис. грн), ТАСКОМБАНК (24 тис. грн), Райффайзен Банк Аваль (63,8 тис. грн), ПриватБанк (6 тис. грн). Що ж стосується рахунків в банках, то Сергій Холод розмістив в Ощадбанку 818 тис. грн, в Райффайзен Банку Аваль 598 тис. грн, ТАСКОМБАНКу 223 тис. грн, ПриватБанку 114 тис. грн і майже 10 тис. грн, а також 4 тис. євро.

Крім того, чиновник вкладає свої заощадження до корпоративного пенсійного фонду НБУ – 104,8 тис. грн, а також отримує за ними інвестиції в розмірі 15 тис. грн. Готівкові гроші в розмірі 91 тис. доларів він зберігає в банку Креді Агріколь, а також майже 10 тис. євро і 97 тис. доларів лежать в сейфі (хто знає ?!). За останній рік топ-менеджер НБУ заробив трохи більше 3,7 млн ​​грн. З усієї картини можна зробити висновок, що Сергій Холод довіряє свої «кровні» українським банкам, але і відкладає готівку у валюті.

За слова і гроші у відповіді

Єдиний із заступників голови НБУ, хто таки слідує своїм же порадам – Дмитро Сологуб, який більшу частину доходів зберігає в українських банках. А це: 125 тис. грн і 686 доларів в Райффайзен Банку Аваль, 27,7 тис. доларів в ПроКредитБанку, 24,6 тис. доларів в Альфа Банку, 2,9 млн грн в Райффайзен Банку Аваль і 538 тис. грн, а також 10,7 тис. грн в ОТП Банку. Крім того, чиновник зберігає заощадження в корпоративному недержавному пенсійному фонді НБУ в розмірі 105 тис. грн і отримує інвестиційний прибуток в розмірі 60 тис. грн. Що ж стосується готівкових коштів, то Сологуб задекларував всього 5 тис. доларів і 400 євро. За 2019 рік топ-менеджер НБУ заробив 3,7 млн ​​грн.

Ситуація суперечлива – частина керівництва Нацбанку продовжує наполегливо відкладати готівку у валюті, і яскравим прикладом цього є один з лідерів НБУ – Катерина Рожкова. Схоже, чиновниця тільки на словах довіряє банківській системі України, а на ділі воліє зберігати валютний кеш під матрацом. Чи варто українцям дотримуватися порад керівництва НБУ? На це питання кожному доведеться відповісти самостійно. Однак аналітики сходяться на думці, що валюта як і раніше залишається основним засобом накопичення у населення, незалежно від посад.

Матеріал підготувала Христина Труфанова

Залишіть коментар

Коментарі