В курсі з Maanimo: аналіз і прогноз курсу валют 28 вересня – 12 жовтня
Національна валюта як і раніше продовжує своє плавне падіння напередодні президентських виборів в США. На цьому тлі іноземні інвестори активно продають українську гривню і купують долари, тим самим формуючи ще більший попит на валюту. Українські банкіри та експерти, спеціально для Maanimo, аналізують коливання курсу валют і роблять прогноз поведінки ринку на наступний тиждень.
Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»:
На цьому тижні висока ймовірність подальшого зростання долара. Багато хто побоювався, що Україна недорахується переказів трудових мігрантів, але в реальності падіння обсягів їх транзакцій склало всього 6,4% – до 7,16 млрд доларів проти 7,62 млрд за минулий рік.
У той же час зараз іноземці почали активно продавати гривню. Напередодні президентських виборів в США виник тренд на вихід великих інвесторів з ринків країн, що розвиваються. А до них відноситься і Україна. Інвестори продають нашу валюту, купують долари і тим самим збільшують попит, створюючи підстави для девальвації. Поки ці події не сильно вплинули на курс гривні.
Національний банк України на 5 жовтня 2020 року встановив офіційний курс на рівні 28,34 гривень за долар. Що всього на 1 копійку вище в порівнянні з попереднім банківським днем.
У найближчі ж сім днів триватиме незначне зростання курсу американської валюти до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися близько 28,4 гривень, а готівковий долар в банках може торгуватися близько 28,3-28,5 гривень.
Вадим Іосуб, старший аналітик «Альпарі»:
У вересні гривня знизилася до долара і до євро, причому падіння до долара було більш помітним. Офіційний курс долара, встановлений НБУ, зріс за місяць з 27,4759 грн до 28,2989 грн (+ 3,00%). Офіційний курс європейської валюти зріс за цей час з 32,7334 грн до 33,1309 грн (+ 1,21%). Приблизно таку ж динаміку показали за місяць курси готівкового ринку. Більш швидке зростання долара пов’язане зі зниженням валютної пари EUR/USD на світовому ринку з 1,1910 до 1,1710 (-1,73%).
Зниження гривні пов’язане в першу чергу зі збільшенням попиту на валюту у зв’язку з поступовим відновленням ділової активності. Можна звернути увагу, що з одного боку, гривня знижувалася досить стійко, практично без корекцій, протягом усього місяця. З іншого боку, зниження складно назвати обвалом, воно носило досить помірний характер.
Серед валют колишнього СРСР гривня показала у вересні не найслабший результат по відношенню до долара. Слабкіше гривні виявився грузинський ларі (-6,6% за місяць) і російський рубль (-6,3%). Якщо говорити про динаміку з початку року, гривня знизилася до «американця» на 16,3%. За цим показником її «випереджають» російський рубль (-22,3%) і білоруський рубль (-20,3%).
Нове керівництво НБУ постійно підкреслює спадкоємність своєї політики на валютному ринку. Йдеться про збереження режиму таргетування інфляції (стабільність цін важливіше коливань номінальних курсів) і про обмежене втручання у валютні торги. Мета виходу регулятора на валютний ринок – згладжування сильних коливань, а не боротьба з ринковою тенденцією або прагнення встановити якийсь бажаний курс. НБУ постійно нагадує, що не таргетує курс, тобто не ставить мети по досягненню якогось його значення і не «утримує» якісь рівні.
При збереженні такої політики невтручання регулятора нинішній тренд на зниження гривні може скоро видихнутися в міру активізації експорту аграрної продукції, і, відповідно, збільшення аграрної виручки аграріїв. На користь гривні може піти і зниження цін на нафту, якщо воно буде продовжено. Це призведе до здешевлення імпортованих енергоносіїв. Жовтень може виявитися для гривні більш комфортним, ніж попередній місяць. Долар протягом місяця буде торгуватися в діапазоні 27,7-28,9 грн, євро – в діапазоні 32,5-33,8 грн. Втім, курс євро менш передбачуваний і може вийти за зазначені рамки в разі сильних коливань валютної пари EUR/USD на світовому ринку.
Коментарі