Ексклюзив

В курсі з Maanimo: аналіз і прогноз курсу валют 13 – 27 липня

10 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»
  2. Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро
  3. Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі
  4. Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу

На минулому тижні серед подій фінансового ринку України виявилися призначення нового голови Нацбанку і падіння гривні на цьому тлі. Переважання попиту на валюту над її пропозицією також зіграло свою роль – курс долара досяг пікового значення з початку квітня. Українські банкіри та експерти, спеціально для Maanimo, аналізують коливання курсу валют і роблять прогноз поведінки ринку на наступний тиждень.

Оксана Чепіжко

Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»:

Призначення нового голови НБУ минулого тижня, не змогло не відбитися на курсі долара. Він виріс на всіх сегментах валютного ринку на 1,3-1,4%.

Подібна тенденція, швидше за все, продовжиться і в найближчі сім днів, так як ринки побоюються пом’якшення грошово-кредитної політики регулятора, і усвідомленого розгону інфляції і девальвації до параметрів, закладених в бюджеті на поточний рік.

Сьогоднішній день цього яскравий показник: понеділок розпочався з росту курсу долара, який виріс до максимуму з початку квітня. Національний банк України на 20 липня встановив офіційний курс на рівні 27,36 гривень за долар. Що на 9 копійок вище в порівнянні з попереднім банківським днем.

Як ми бачимо, рух вгору триває, тому в найближчий тиждень американська валюта на міжбанку може торгуватися близько 27,8 грн, а готівковий долар в банках може торгуватися близько 27,6-27,9 грн.

Олег Курінний

Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро:

Минулий тиждень складно назвати успішним для гривні з урахуванням того, що вона так і не повернулася до завойованої тижнем раніше позиції 27 грн, а навпаки, віддалилася від неї: стартувавши з 27,02-27,07 грн, котирування долара рухалися із загальною тенденцією до підвищення до тижневого максимуму 27,40-27,43 грн на фініші в п’ятницю. Нацбанк не перешкоджав такому розвитку подій, взагалі не виходячи в торги з валютними інтервенціями покупки або продажу, вперше за 2 роки.

Офіційний курс гривні знизився на 41 копійку: з 26,95 грн до 27,36 грн заявлених на сьогодні.

Фактори впливу на курсові тренди:

  • головний курсовий поінтмейкер тижня – спочатку очікування, а потім реакція учасників ринку на призначення нового керівника НБУ і припущення про подальший вектор монетарної і курсової політики регулятора;
  • переважання попиту на валюту над її пропозицією, незважаючи на календарний період бюджетних розрахунків і відповідної потреби в гривневих ресурсах, вказує на помірно-песимістичний характер припущень, що і виразилося цифровим індикатором завершення тижні 27,4 грн;
  • зростання навісу гривневої ліквідності, в тому числі за результатами недавнього тендера Нацбанку з рефінансування банків (5,1 млрд гривень під 6%), не сприяв зниженню девальваційних побоювань учасників ринку;
  • результати чергового аукціону Мінфіну, який розмістив ОВДП у гривні лише на 10,5 млн грн під 7-10% річних, а в доларах – на $ 306,3 (майже 8,3 млрд грн) під 3,5% річних стали яскравою ілюстрацією валютних настроїв та уподобань учасників ринку;
  • тенденції на ринку ОВДП: з початку березня 2020 року портфель ОВДП нерезидентів скоротився на 25% (більш, ніж на 30 млрд грн). Скорочення відбувається поступово, тому що з одного боку, вторинний ринок ОВДП в Україні недостатньо розвинений і ліквідний, а з іншого боку, нерезиденти розуміють, що скидання великих об’ємів ОВДП знизить курс гривні, тому вони вважають за краще поступовий вихід з інвестицій, при якому вплив котирування на вторинному ринку і на курс гривні буде обмежено. Для того, щоб нерезиденти знову зацікавилися українськими гривневими ОВДП, рівень дохідності за ними повинен вирости до 12% і вище, так як поточний рівень прибутковості (близько 10%) не покриває ні очікуваний рівень інфляції (7,2% в 2021 році за прогнозом МВФ), ні вартість ризику (дворічні CDS на український держборг котируються на рівні 4,2%). Тим більше, що країни з порівнянним рівнем ризику і інфляції пропонують більш привабливі умови розміщення;
  • зростання курсу євро до долара з подоланням бар’єру 1,14 став додатковим чинником спекулятивної активності і курсової волатильності.

?Курсова динаміка поточного тижня буде залежати від перших рішень нового керівника НБУ, подальшого розвитку епідемічної ситуації та жорсткості заходів протидії їй, темпів відновлення бізнес-активності, кон’юнктури зовнішніх ринків, що впливають на співвідношення валютного попиту та пропозиції в Україні.  

При їх збалансованому прояві ми очікуємо, що торги будуть проходити в діапазоні 27,20-27,50 грн за долар США.

Вадим Иосуб

Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі:

За минулий тиждень курс долара до гривні на різних сегментах валютного ринку значно виріс на 1,5-2,0%.

Так, з минулого понеділка офіційний курс долара США, встановлений НБУ, зріс з 26,95 грн до 27,36 грн (+ 1,5%). Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «УкрДілінг», за цей же час зросли з 27,10/27,12 грн до 27,63/27,65 грн (+ 2,0%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках за тиждень виросли з 26,95/27,18 грн до 27,36/27,63 грн (+1,5%/+ 1,6%). При цьому спред між середнім продажем і середньої покупкою розширився з 0,9% до 1,0% за рахунок більш швидкого зростання курсу продажу в порівнянні з покупкою.

Сильне падіння гривні пов’язане з призначенням нового глави НБУ Кирила Шевченко. Учасники ринку висловлюють певні сумніви з приводу незалежності нового керівництва регулятора від виконавчої влади і офісу президента, і голосують за ці сумніви гривнею.

?Є ймовірність, що Мінфін продавить комфортний для себе курс 30 грн за долар.

При цьому, вирішуючи свої короткострокові тактичні завдання за рахунок девальвації, Мінфін робить біднішими всіх громадян країни (в валютному еквіваленті) і ускладнює своє ж майбутнє довгострокове завдання по обслуговуванню і поверненню держборгу.

Цього тижня ми очікуємо зростання курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень поблизу 28,1 грн, а готівковий долар в банках може торгуватися близько 27,8/28,1 грн.

Артем Красовський

Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу:

Минулий тиждень на валютному ринку видався насиченим і на події, і на курсову динаміку – Україна отримала нового голову центрального банку, а курс долар/гривня на «міжбанку» додав майже 40 копійок. Відчуваючи напруженість на ринку і потенціал для зростання курсу через тимчасове «безвладдя» в НБУ і невизначеності з подальшою валютною політикою регулятора, продавці вважали за краще притримувати валюту, вичікуючи локальні максимуми і тим заганяючи курс ще вище. Покупці, в свою чергу, не отримавши звичної підтримки від НБУ у вигляді валютних інтервенцій, змушені були закриватися по зростаючим курсам.

Тиждень відкрився на рівні 27,08/13 гривень за долар США і перші три дні курс ще визначався, вгору йому йти або вниз, коливаючись в межах 27,05-27,20 грн. Середу закрився на рівні 27,15/18 грн, а починаючи з четверга, на хвилі інформації про розгляд Верховною Радою України нового голови НБУ, посилюється спекулятивний тиск і курс ще до обіду перевалює за позначку 27,30 грн. Після оголошення про затвердження Радою кандидатури Кирила Шевченка, ринок, здавалося, заспокоївся і курс ненадовго просів до відміток 27,22/25 грн, але після обіду продовжив впевнене зростання і до закриття четверга вже знову був вище 27,30 грн, а в п’ятницю додав ще 10 копійок.

Тиждень закривається на невтішних цифрах 27,43/45 грн. Цікаво, що минулого тижня вперше за багато місяців Національний банк України не проводив валютних інтервенцій і взагалі ніяк не відреагував на курсовий ривок. Ринок був наданий сам собі. Причиною того, що ринку не вистачило позитиву для зупинки зростання курсу долара вже по факту призначення нового голови НБУ в четвер, є очікувані учасниками ринку можливі зміни в подальшій політиці регулятора за нового керівника.

Якщо попереднє керівництво НБУ часто звинувачували в недостатній увазі до стимулювання економіки – нібито, надмірному фокусуванні на стримуванні інфляції, місцями на шкоду економічному зростанню, недостатньому захисті вітчизняних виробників, коли НБУ дав гривні надмірно ревальвувати в 2019 році, то від нового керівництва очікують змін саме в цих напрямках.

З одного боку, політика НБУ не повинна зазнати радикальних змін – макрофінансова стабільність і стабільність банківської системи залишаються ключовими завданнями. З іншого боку, передбачаються більш рішучі кроки щодо стимулювання економічного зростання – інтенсифікації кредитування реального сектора, більш істотна підтримка ринку ліквідністю і, як останнім часом багато обговорюється в інформаційному просторі – аналітики не виключають і помірну девальвацію гривні для підтримки експортно-орієнтованої промисловості та агросектору. Новий голова НБУ вже встиг зробити низку заяв, що дають підстави вважати його прихильником саме таких заходів. Ринок реагує відповідно.

? Іншою важливою причиною падіння курсу гривні на минулому тижні виступили досить активні продажі ОВДП нерезидентами, які за тиждень скоротили свій портфель гривневих паперів на понад 2 млрд грн і на ці гроші намагалися придбати валюту.

На наступному тижні важливим критерієм для оцінки і прогнозування ситуації на валютному ринку буде інформація про рішення НБУ при новому керівництві. Минулий тиждень закрився на досить песимістичних нотах, підстьобує відсутністю НБУ на валютних торгах весь тиждень і нерозумінням, чи чекати відновлення інтервенцій від регулятора в подальшому.

Також тиждень буде важливим в зв’язку з запланованим переглядом облікової ставки НБУ в четвер 23 липня – не виключено ще одне зниження з поточного рівня 6%, і без того історично найнижчого. Якщо це станеться, це буде грати не на користь курсу гривні. Ну і звично проти гривні гратимуть продажу ОВДП нерезидентами, які поки, судячи з усього, не планують зупинятися.

 Наш валютний прогноз на тиждень: 27,30-27,80 грн.

Залишіть коментар

Коментарі