Ексклюзив

Зовсім скотилися: чому завтра стане невигідно відкривати депозит

30 Листопада 2020
2
Yaroslav Rizhok Читать на русском

Прибутковість по банківських вкладах в останні місяці продовжує неухильно знижуватися. Звичайно, цю тенденцію можна, з одного боку, пояснити тим, що Нацбанк активно проводить політику щодо зниження облікової ставки. Однак є й інші причини: українці, побоюючись подальшого зниження ставок по внесках як в гривні, так і в інвалюті, в останні місяці в буквальному сенсі атакують банки і відкривають там депозити.

Maanimo розбирався, якими будуть ставки по депозитах в українських банках найближчим часом, і як на це реагує населення.

Попит на гривневі вклади виріс, на валютні – впав

Тарас Козак, президент інвестиційної групи «Універ», вважає, що якщо облікова ставка головного фінансового регулятора опуститься до позначки нижче 10%, то найвища ставка по депозитах в банках України не перевищуватиме 15% річних.

Ставки ж по депозитах у валюті, як вважають багато учасників ринку, до кінця року знизяться практично до 0,1-0,5%.

Про те, що в останні місяці спостерігається значний приплив депозитних коштів в банки в гривні, а попит на валютні вклади помітно падає, каже заступник голови правління Forward Bank Андрій Прусов:

«Таким чином, можна зробити висновки, що українці стали збирати гроші в національній валюті і все частіше відкривати нові депозитні рахунки. Однак заміщення валютних депозитів гривневими, коли б клієнти знімали валюту, а потім конвертували її в гривню, ми не помітили», – заявив експерт.

Українці полюбили ОВДП?

А ось прес-менеджер ПриватБанку Олег Серга зазначив в коментарі для maanimo, що їх фінансова установа ще 1,5-2 роки тому стала проводити активну політику поступового зниження річних ставок за вкладами.

«Сьогодні ставки по депозитах в доларах і євро не перевищують 1,5-2% річних. Дійсно, за ці роки більше половини власників вкладів в євро і доларах забрали свої кошти і відразу перевели їх в гривню, відкривши в нашому ж банку депозити в нацвалюті. Є також чимала частина українців, колишніх клієнтів ПриватБанку, які забрали вклади у валюті, а потім купили на ринку високоприбуткові ОВДП. І ми про це знаємо, тому що ретельно відстежуємо цю ситуацію», – резюмував Олег Серга.

Як відомо, на ОВДП можна непогано заробити, якщо купувати ці папери на суму від 100 тисяч гривень і більше. Ставки за цими цінними паперами, які стали популярними не тільки серед українців, а й серед іноземців, у вересні-листопаді 2019 року були на рівні в залежності від різних умов їх покупки і термінів погашення від 14,75% до 15,9%.

Хоча в цьому контексті варто додати, що саме в четвертому кварталі 2019 року ставки по ОВДП почали знижуватися. І ті, хто мали накопичені зайві кошти в гривнях, знову звернули свою увагу на банківські депозити. Саме так вважає директор департаменту роздрібного бізнесу Укргазбанку Олег Кляпко.

Зростання на 15 мільярдів гривень

Дійсно, в четвертому кварталі минулого року обсяги депозитів, відкритих в банках України, значно зросли. Так, за інформацією НБУ, якщо на 1 жовтня 2019 року цей показник склав 311,9 млрд гривень, то станом на 1 грудня 2019 року наблизився до 327 млрд гривень. Таким чином, обсяг депозитів за два місяці збільшився на 15,1 млрд гривень (або близько 600 млн доларів).

Однак великий попит населення на депозити перед новорічними святами можна ще і пояснити чисто психологічним фактором – деяким побоюванням простих українців і їх очікуваннями подальшого зниження процентних ставок за вкладами як у гривні, так і у валюті.

Банкіри критикують своїх колег за поспішність

Останнім часом деякі банкіри стали активно критикувати своїх колег. На думку Олега Кляпко, це відбувається тому, що фінансові установи сьогодні поспіхом знижують процентні ставки по вкладах, і особливо в валюті.

А ось Дмитро Замотаєв, начальник департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» вважає, що фінустанови повинні дати клієнтам час, щоб вони звикли до нових відсоткових ставок, тому огульно і швидко цей процес торпедувати ніяк не можна:

«Січень і лютий – це слабкі місяці ділової активності. Необхідно розуміти менталітет українців, які звикли заробляти на депозитах. Тому вони зараз можуть думати, що банки, постійно знижуючи відсоткові ставки, нібито залазять в їх власну кишеню».

Що стосується найближчого майбутнього, то Олег Кляпко вважає, що ставки за гривневими вкладами до кінця 2020 року знизяться до 11%, а ближче до 1 червня вони будуть знаходитися в межах 12-12,5%. У свою чергу Андрій Прусов з Forward Bank запевняє, що в найближчі півроку ставки за гривневими вкладами знизяться на 4%, а в валюті – до 0-1%.

Тому тим, хто дійсно звик довіряти свої гроші банкам і заробляти на відсотках по депозитах, можна порекомендувати робити вклади вже зараз. Тому що з кожним місяцем такі ставки, можливо, і не сильно відчутно, але все ж будуть падати.

Матеріал підготував Олег Громов

Залишіть коментар

Коментарі

  1. ярослав бучковский
    07.03.2020

    специально загоняют людей в гривневые депозиты , что бы при дефолте который не за горами , пустить людей по миру , как неоднократно уже было в этой колонии

  2. Sergiy Markov
    10.02.2020

    Вопрос не в том – выгоден депозит, или нет. Для властей вопрос должен быть в другом – удобно ли, и выгодно ли будет трудоспособному населению (и прежде всего молодежи) жить в стране, где надежда на нормальный заработок может быть только от вложения денег куда-либо, но не от собственного труда. Есть страны в Европе, где доход от депозита почти 0, а то и минус. Но – парадокс, именно в эти страны старается эмигрировать масса людей, причем не только из Украины, а и из более благополучных стран-соседей.