Ексклюзив

Настають зміни: чого чекати українцям з 1 липня

12 Травня 2021
Yaroslav Rizhok Читать на русском
  1. Новий прожитковий мінімум
  2. Зростання ціни на газ
  3. «Зелена» енергетика
  4. Спліт в дії
  5. Аукціон своп від НБУ
  6. Електронне резидентство
  7. Відновлення перельотів
  8. Світ великого кіно

Другий місяць літа принесе з собою не тільки спекотні дні, але і кілька важливих нововведень, які планує запровадити український уряд – підвищення прожиткового мінімуму, а разом з ним і комунальних платежів, вступ в силу закону про «спліт», нове урізання «зеленого тарифу» і багато іншого. Maanimo вирішив розібратися, чого очікувати від нововведень, і як це відіб’ється на житті і добробуті українців.

Новий прожитковий мінімум

З 1 липня українцям варто очікувати підвищення мінімального прожиткового мінімуму до 2118 грн, яке спричинить і збільшення деяких соціальних виплат. Наприклад, мінімальний розмір пенсії складе 1712 грн, виростуть також і надбавки пенсіонерам, які мають трудовий стаж понад 30 років (для жінок) і 35 років (для чоловіків). Розмір надбавки становить 1% мінімальної пенсії за кожен додатковий рік, з 1 липня цей показник буде дорівнює 17,12 грн.

А ось підвищення мінімальної зарплати українцям чекати не варто, вона залишиться на колишньому рівні (4723 грн) і не буде змінюватися до кінця 2020 року. Не буде переглядатися і мінімальний посадовий оклад. Відносно допомоги по безробіттю, з 1 липня її максимальний розмір складатиме 8788 грн, що рівноцінно чотирьом прожитковим мінімумам.

Чергове збільшення прожиткового мінімуму до 2189 гривень передбачено 1 грудня.

Зростання ціни на газ

Липень стане для українців стартом марафону підвищення цін на комунальні послуги. І почнеться він з подорожчання газу для населення. Вартість блакитного палива для громадян буде прирівняна до вартості газу для промисловості. Дана вимога буде виконана в рамках короткострокової програми Stand-by, щоб МВФ виділив Україні грошову допомогу в 5 млрд доларів.

У меморандумі йдеться про те, що 1 липня 2020 року припиниться дія постанови Кабміну №867 про обов’язкове надання спецпослуг на поставку газу домогосподарствам, в якому прописано ціноутворення на газ для населення. Після вступу в силу нової постанови ціни на блакитне паливо будуть повністю визначатися ринком. Однак для деяких комунальних підприємств спеціальні умови поставки газу збережуться до травня 2021 року.

Що це означає для українців? Фактично, населення платитиме за газ за тарифами промпідприємств, які на 70% вище. Крім того, якщо газ буде дорожчати на світовому ринку, українцям доведеться розщедритися.

Однак це тільки початок. З 1 жовтня 2020 року планується підвищення електроенергії в середньому на 30%. Початок опалювального сезону також ознаменується підвищенням тарифу на 10-15%.

«Зелена» енергетика

Зміни торкнуться і цін на «зелену» енергетику: в меморандумі передбачається зниження тарифу на СЕС на 15%, а також на ВЕС – на 7,5%. При цьому зросте відповідальність за недотримання балансу.

Крім того, з 1 липня 2020 року буде припинено нове будівництво СЕС, а вже розпочаті проекти ВЕС будуть доведені до кінця. Також відтепер ціна сонячної енергетики буде визначатися на аукціоні, а не за фіксованим тарифом.

Цікаво, що борг держпідприємства «Гарантований покупець», яке зобов’язується викуповувати всю вироблену «зеленою» генерацією електроенергію, зростає з кожним днем. На сьогоднішній день він складає близько 7,17 млрд грн. Хто оплатить ці борги? Швидше за все, звичайні споживачі. Уряд вкотре піде на непопулярні заходи і підвищить ціни на електроенергію для населення.

Спліт в дії

Початок липня стане переломним і для ринку фінансових послуг, оскільки нагляд за страховими компаніями, ломбардами та кредитними спілками перейде від Нацкомфінпослуг до Нацбанку, а Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку буде регулювати недержавні пенсійні фонди і фонди фінансування будівництва.

Після переходу ринку небанківських фінпослуг під контроль нового регулятора правила гри повинні стати універсальними і прозорими для всіх учасників. Як стверджують в НБУ, новий закон допоможе привести нагляд за небанківським сектором до міжнародних стандартів, залучити іноземні компанії на український ринок, а також симулювати розвиток страхової сфери та української економіки в цілому. Це означає лише одне – небанківським організаціям варто готуватися до більш жорстких вимог до їхньої роботи з боку регулятора. Тим, хто не зможе адаптуватися, доведеться покинути ринок.

Слід зазначити, що окрема увага буде приділена захисту прав споживачів фінансових послуг. У НБУ заявляють, що закон про «спліт» також забезпечить розвиток нових послуг і посприяє зміцненню довіри з боку споживачів до фінсектору.

Фінансова підтримка

Уже в липні Україна отримає перший транш від Світового банку, сума якого складе 350 млн доларів, про що заявив міністр фінансів Сергій Марченко. Відомо, що повна сума фінансової допомоги для України складе 1 млрд доларів. Крім того, українська влада планує отримати макрофінансову допомогу від Європейської комісії в сумі 1,7 млрд доларів, крім наступних трьох траншів від МВФ.

Аукціон своп від НБУ

Нацбанк планує провести 2 липня аукціон своп відсоткової ставки серед українських банків. Як повідомляє регулятор, цей інструмент допоможе фінустановам зменшити їх відсоткові ризики, що в подальшому простимулює банки для довгострокового кредитування в гривні і залучення інвестицій.

Подати заявку на участь в аукціоні банки можуть до 12:00 2 липня через функціонал FX Trading торгової системи Refinitiv або IB Chat системи Bloomberg. Дізнатися про результати аукціону можна буде в той же день о 17:00.

Цікаво, що один банк може подати не більше 5 заявок, мінімальна сума однієї заявки складає 10 млн грн. Загальний обсяг аукціону – 2 млрд грн.

Електронне резидентство

З 1 липня український уряд за підтримки Мінціфри запускає експериментальний проект – електронне резидентство, який відкриє іноземним громадянам доступ до цілого ряду послуг в форматі онлайн.

Наприклад, за допомогою системи електронного резидентства іноземець зможе без зусиль відкрити онлайн рахунок в українському банку, отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків, український кваліфікований електронний підпис, а також дистанційно відкрити і вести свій бізнес в Україні. Передбачається, що першими резидентами стануть іноземні IT-фахівці, а також представники інших креативних індустрій – маркетологи, рекламісти, розробники ігор, що працюють на місцевому ринку послуг.

Відновлення перельотів

Приємні новини для любителів подорожей – відразу кілька українських та міжнародних авіакомпаній оголосили про відновлення регулярних перельотів на початку липня.

Національний авіаперевізник МАУ відновлює внутрішні рейси за трьома напрямками – з Києва до Херсона, Одеси, Львова і назад. Перельоти плануються щотижня по п’ятницях, що за словами представників компанії, дозволить розвивати внутрішній туризм «вихідного дня» в Україні.

Цьому ж приклад наслідувала і компанія SkyUp Airlines, яка відновлює авіарейси всередині України. Компанія ще в червні анонсувала перельоти з Києва до Львова, Запоріжжя, Харкова і Одеси, в липні ж стартують рейси між Харковом і Львовом, і Одесою, а також відкриється авіасполучення між Львовом та Херсоном.

Польська компанія LOT розширила перелік напрямків, включивши рейси до Києва, Львова та Одеси.

Авіакомпанія Flydubai відновлює регулярні перельоти з Дубая з 7 липня. Клієнти авіаперевізника зможуть літати до 24 міст, включно з Києвом, Баку, Єреваном, Тбілісі і Нур-Султаном. Цікаво, що при бронюванні рейсу з Дубая в Київ допущені на борт літака будуть виключно українці.

З 1 липня Turkish Airlines також відновлює перельоти зі Стамбула до Києва, Львова та Одеси, а ірландський лоукостер Ryanair відкриває більше 20 маршрутів по Україні – з Києва, Одеси, Харкова, Львова. Рейси з Херсона стартують в жовтні 2020 року. Цікаво, що компанія пішла назустріч клієнтам і скасувала плату за зміну бронювання на літні місяці.

Світ великого кіно

На радість кіноманам з 2 липня в Україні відновлюють роботу кінотеатри, однак з низкою обмежень. Наприклад, наповненість залу буде становити не більше 50%, глядачі будуть розсаджені в шаховому порядку, а перегляд фільмів можливий тільки з обов’язковими атрибутами індивідуального захисту – масками і рукавичками. Крім того, в буфетах кінотеатрів не продаватиметься розфасований попкорн, ну а квитки будуть скануватися дистанційно.

Матеріал підготувала Христина Труфанова

Залишіть коментар

Коментарі