Ексклюзив

Час змін: що очікує на українців у листопаді 2019

16 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Блакитне паливо для промисловості стане дорожче
  2. Банки переходять на новий міжнародний стандарт
  3. Стабільний долар: оптимізм чи реальність
  4. Повернення зайвих податків: механізм і цілі
  5. Піастри! Купівля валюти і дорогоцінних металів без обмежень
  6. Курити шкідливо: сигарети дорожчають, але це ще не межа
  7. Митниця дає добро: запрацює оновлена митна служба

Листопад, безумовно, стане для громадян України цікавим, але й тривожним місяцем – уряд реалізує низку змін. Однак не всім ці ідеї припадуть до смаку, незалежно від того, прийшли вони з Банкової або з Грушевського. Так, серед нововведень – підвищення цін на газ і сигарети, податкові стандарти, запуск реформованої митниці, водійські права у смартфоні і багато іншого.

Maanimo зібрав всі значущі нововведення листопада і детально розповість, до чого готуватися простим українцям.

Блакитне паливо для промисловості стане дорожче

З листопада ціни на газ для промислових споживачів і суб’єктів народного господарства зростуть у середньому на 18,4% -19,6%. Це рішення прийняв НАК «Нафтогаз України». Таким чином, ціна за тисячу кубометрів блакитного палива тепер буде варіюватися від 5861 грн до 6463 грн в залежності від обсягів закупівлі та умов оплати.

«Нафтогаз» обґрунтував підвищення цін на природний газ тим, що вони виросли в першу чергу на світовому ринку, звідки Україна імпортує газ. А експерти пов’язують зростання цін для промисловців з майбутнім підвищенням цін для споживачів, яке очікується взимку, оскільки ці дві сфери споживання блакитного палива взаємопов’язані.

Банки переходять на новий міжнародний стандарт

З 1 листопада усі без винятку банки України повністю перейшли на міжнародний стандарт номери банківського рахунку IBAN, який тепер є обов’язковим для проведення розрахунків як у національній, так і в іноземній валюті при будь-якому вигляді переказів, в тому числі і транскордонних.

Нові рахунки за стандартом IBAN будуть являти собою ряд 29 буквово-цифрових символів у послідовності: код України (UA), контрольний розряд (дві цифри), код банку (шість цифр), номер рахунку.

Банки автоматично переведуть усі старі реквізити рахунків своїх клієнтів у формат IBAN. Зміна чинного номера рахунку у відповідності зі стандартом IBAN не вимагає заміни рахунків новими, коригування будь-якого договору на надання банківських послуг (банківського рахунку/розрахунково-касового обслуговування/банківського вкладу) або укладення нових договорів і переоформлення довіреностей на користування рахунками.

Стабільний долар: оптимізм чи реальність

Одне з найбільш хвилюючих питань – чи зросте долар у листопаді по відношенню до гривні.

Незважаючи на деякий скепсис, експерти переважно оцінюють курс долара в листопаді як стабільний та максимально наближений до нинішніх рамок – у межах 25 гривень за долар. На їхню думку, передумов для падіння гривні немає, хоча проблеми із Міжнародним валютним фондом або переговорним процесом «Нафтогазу» і «Газпрому» щодо транзиту газу можуть спровокувати зниження курсу.

Загалом, гривня повинна утриматися на позначці близько 25 грн/долар завдяки ряду факторів, зокрема, це політика Нацбанку, зважена підготовка «Нафтогазу» до зими і досить урожайний рік, який сприяє накопиченню резервів в інвалюті.

Повернення зайвих податків: механізм і цілі

З першого дня листопада в Україні набуло чинності розпорядження Міністерства фінансів №60, яке стосується нового механізму повернення помилкових або надміру сплачених грошових зобов’язань, штрафів та пені.

Для повернення помилково або надміру сплачених коштів потрібно подати заяву в електронному кабінеті платника податків, у якій будуть вказані податковий номер або серія та номер паспорта, найменування або ПІБ (для фізичної особи), назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, загальна сума оплати, дата та реквізити платіжного документа, за яким грошові кошти перераховані до бюджету, а також напрям перерахування помилково сплачених коштів, які підлягають поверненню.

Піастри! Купівля валюти і дорогоцінних металів без обмежень

З 5 листопада в Україні розпочалася лібералізація законодавства у сфері валютних операцій Національний банк України скасовує обмеження на купівлю іноземної валюти та банківських дорогоцінних металів для фізичних осіб. Таким чином, втрачає силу обмеження на суму не більше 150 тисяч гривень на добу через касу банку, фінансової установи або систему онлайн-банкінгу.

Окрім того, Нацбанк дозволив фізичним особам не надавати документи, які підтверджують їх право здійснювати безготівкові закупівлі іноземної валюти.

Курити шкідливо: сигарети дорожчають, але це ще не межа

У листопаді всі марки сигарет в Україні подорожчають у середньому на 7 гривень за пачку. Цю інформацію підтвердили керівники та прес-служби чотирьох найбільших тютюнових компаній в країні – «Філіп Морріс Україна», «British American Tobacco Україна», «Japan Tobacco International Україна», «Imperial Tobacco в Україні».

Зростання цін обумовлене тим, що депутати прийняли поправки до закону щодо держрегулювання виробництва та обігу спиртів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального, який встановлює торговельну націнку на сигарети на рівні 7% для оптової та 13% для роздрібної торгівлі.

При цьому зростання цін на тютюнову продукцію не зупиниться – за даними асоціації українських тютюнових виробників «Укртютюн», з січня 2020 року через заплановане підвищення акцизного збору на тютюн очікується новий стрибок цін на сигарети – причому відразу на 40% в середньому.

Митниця дає добро: запрацює оновлена митна служба

З початком нового місяця запрацювала і нова Державна митна служба. Після поділу Державної фіскальної служби на митницю і податкову останню було вирішено кардинально реформувати, щоб зжити корумпованість і потоки контрабанди, які пронизали попередню митну структуру.

Якщо вірити заяві прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, керівництво ДМСУ оновлено майже повністю, але в більшій мірі оновили штат рядових митників. Гончарук додав, що очікує подолання контрабанди спільними зусиллями Міністерства фінансів, СБУ, прокуратури і нової митної служби, яку очолив колишній заступник міністра економіки Максим Нефьодов.

Залишіть коментар

Коментарі