Ексклюзив

Біля керма: як виростити підприємця і чи потрібно це?

14 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Як бути?
  2. Мислити, як стратег
  3. Вчимося говорити і слухати
  4. Бездіяльний час
  5. Спробуй, ми тобі довіряємо!
  6. А можна і так

Є думка: щоб стати успішним підприємцем, потрібно народитися з особливим кодом. Тобто ця «жилка» повинна бути закладена на якомусь генетичному рівні або в підсвідомості. Але не боги горщики обпалюють. Рішучим, комунікабельним, здатним мислити стратегічно можна стати. І краще, якщо над цим працювати з самого дитинства. Звичайно, навряд чи знайдеться багато батьків, які точно вирішують за свою дитину, що вона повинна вирости бізнесменом і не інакше. Але дати дитині корисні навички і сформувати її як особистість – це вже точно можливо.

Всі батьки хочуть виховати, перш за все, здорову і щасливу людину. Але також важливо подумати і про соціальний розвиток, тобто наскільки дитина зможе адаптуватися до ситуацій, брати на себе відповідальність, справлятися зі складнощами, спілкуватися з людьми, і наскільки все це допоможе їй відбутися в житті. Maanimo підкаже, як полегшити цей процес.

Як бути?

Звичайно, шансів виростити підприємця більше у тих батьків, які самі займаються бізнесом, і дитина чує подібні розмови з дитинства, та ще й, можливо, навчається в бізнес-школі, потім у престижному вузі.

Дитині з робітничої родини буде складніше в цьому плані, оскільки часто вона чує те, як жити на зарплату, виконувати вказівки начальства, бути в межах. Але не поспішайте засмучуватися: ні перший, ні другий випадок не дає ніяких гарантій.

Чого б не хотіли батьки, але дитина з найбільшою ймовірністю вирішить все сама. Наприклад, друзі запросять її у свій стартап, і їй сподобається займатися цим, розвивати новий напрямок. І ви здивуєтеся: «Звідки це в неї? Адже ми такими не були!». Тобто немає сенсу тиснути на дитину і змушувати її кимось бути, потрібно просто давати їй гарне виховання. Її оточення, друзі, навчання самі посприяють життєвому вибору, а потім вже зіграє те, які якості в людину заклали батьки.

Мислити, як стратег

У чому особливість хорошого підприємця? Він дивиться на речі ширше, ніж інші, знаходить нестандартні рішення проблем і завжди працює на результат, адже це основний параметр для бізнесу.

Тому перше, в чому потрібно допомогти своїй дитині, – розвивати в неї різні типи мислення. І найпростіше це зробити через гру. Фішка в тому, що навіть якщо ваша дитина вже ходить до школи, а ви втомлюєтеся на роботі, то пограти ввечері одну годину в настільну гру точно можливо. Особливо ефективні ті ігри, в яких передбачається кілька варіантів дій. І вибираючи кожен з них, дитина бачить наслідки, як далі розвивається сюжет, до чого призводить така дія. Вона автоматично починає аналізувати і продумувати наперед свої ходи, щоб домогтися бажаного результату. Тому сміливо можете купувати такі ігри, як «Колонізатори» або «Цивілізація».

Вчимося говорити і слухати

Головна навичка, яка необхідна абсолютно кожній людині, – це вміння спілкуватися. І всі успішні підприємці володіють цим умінням пречудово. Зрозуміло, що потрібно вміти вести ділові переговори, вирішувати конфлікти, знаходити компроміси, але також важливо вміти спілкуватися зі своїми співробітниками, з колективом, чути їх. А це приходить тільки з практикою.

Нас вчать у школах і вузах виступати перед аудиторією, доносити інформацію, але хіба ми робимо це свідомо? Швидше, тому що доводиться. Тому завдання батьків – надати спілкуванню сенс. Розповідайте дитині про те, як самі вирішуєте якусь ситуацію, які фішки використовуєте в розмові, як аргументуєте свою думку. І те саме просіть зробити дитину в бесідах. Вам це здається очевидним, а для неї це новий світ. Є купа книжок, де описані навіть психологічні прийоми, здатні поліпшити комунікацію. Наприклад, що, якщо люди сидять по один бік, вони легше знаходять спільну мову. Говоріть і читайте.

Бездіяльний час

Що ми найчастіше робимо, коли у нас багато справ? У якийсь момент починаємо панікувати і просто відкладаємо половину роботи на потім. Але «успішний» означає «зайнятий». Діяльна людина завжди обростає безліччю завдань, і впоратися з ними допоможе тільки вміння розставляти пріоритети, вибудовувати чіткий графік, щоб доводити розпочате до кінця.

Дитина повинна розуміти, що з палицею над нею ніхто не стоятиме. Вона сама буде задовольнятися тим, що і як зробила. Але просто так діти не починають бути відповідальними, відкладати все, аби виконати доручення. Це довга робота батьків нам самодисципліною дитини, часто ігноруючи її бажання. Зате дорослій людині потім буде набагато легше змусити себе щось робити. Тому сміливо можете водити дитину на заняття з тайм-менеджменту або навчати самостійно дотримуватися графіка, аналізуючи успіхи і недоліки.

Спробуй, ми тобі довіряємо!

Біч молодого покоління зараз у тому, що вони часто безвідповідальні. Ніхто не хоче щось зробити за власною ініціативою. Всі чекають, поки хтось інший їм скаже, що потрібно. Але підприємницьке мислення полягає якраз в умінні не чекати, а пробувати самому. Звичайно ж, помилятися, але намагатися виправляти або ж розгрібати наслідки.

Навряд чи дитина самостійно буде це усвідомлювати. Тому дайте можливість їй отримати такий досвід. Вона повинна взяти кермо у свої руки! Нехай допомагає складати сімейний бюджет з урахуванням усіх платежів і внесків, або ж реалізує власний міні-проект. Можна походити на практику в невелику фірму, торгувати дрібним товаром, головне, щоб все було законно.

А можна і так

Повторимося, що часто легше стати успішним, якщо перед очима є приклад такої людини. Здорово, якщо ви самі займаєтеся бізнесом. З раннього віку дитина може приходити до вас на роботу, бачити, чим ви займаєтеся. Підсвідомо у неї почне формуватися розуміння, що таке бізнес, як спілкуватися з колегами, наскільки складно заробляти гроші.

Є й інший варіант – дивитися фільми про підприємців, успішних людей. Вмикати ролики про бізнес, обговорювати з дитиною бізнесменів, яких ви бачите. Розкажіть їй, чим вам подобається та чи інша людина, в чому, на вашу думку, полягає її секрет успіху, і запитайте про те ж у дитини. Нехай вона висловить свою думку, навіть якщо вона розходиться з вашою. Читайте інтерв’ю, блоги, переглядайте лекції онлайн. Шукайте те, що не дасть занудьгувати, але стане їжею для розуму.

Залишіть коментар

Коментарі