Ексклюзив

Про-рух: аналіз ситуації на ринку палива 15 – 22 жовтня

24 Листопада 2020
Tatiana Garkusha Читать на русском

Минулий тиждень для ринку палива ознаменувалася різким рухом у бік підвищення за всіма видами палива. Найбільше на зростання позицій вплинуло давно зростаючий курс долара на міжбанківській біржі і що подорожчали через це нафтопродукти на кордоні України. Maanimo проаналізував ситуацію на українському ринку палива минулого тижня, а також дізнався, що про це думають експерти.

Бензин

Роздрібні ціни на бензин на минулому тижні показали досить значне і суттєве підвищення.

За період з 15 по 22 жовтня середня ціна бензину А-95 зросла на 43 копійки (+1,83%) з 23,56 грн/літр до 23,99 грн/літр. Таким чином, ціна на бензин А-95 показує тенденцію на подальше підвищення, можливо і більш істотне.

92-й бензин також не став винятком і показав підвищення позицій на 61 копійку (+2,78%). За літр на сьогоднішній день просять 22,57 грн/літр, хоча минулого четверга ціна торгувалася на рівні 21,96 грн/літр.

Дизель

Дизельне паливо весь минулий тиждень показувало стабільне зростання позицій. Середня ціна за тиждень зросла лише на 19 копійок (+0,84%) з 22,66 грн/літр до 22,85 грн/літр, що набагато нижче в порівняння з бензином.

Газ

Автогаз не змінив вже давно визначений курс на зростання вартості. Зараз ціна за літр газу становить 12,57 грн, хоча ще минулого четверга за літр просили 12,32 грн. Таким чином, за тиждень цей вид палива зросла в ціні на 23 копійки (+1,87%).

Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея»:

Буквально вчора група «Приват», а за нею і практично всі компанії, що пропонують паливо нижнього цінового діапазону, змінили цінники на власних заправках. Зростання цін для різних видів нафтопродуктів на окремих мережах склав від 20 копійок до 1 гривні.

💰 Це стало наслідком давно зростаючого курсу долара на міжбанківській біржі і подорожчали через ці нафтопродуктів на кордоні України.

Заправки «Привату» не піднімали ціни протягом останнього півроку і це повинно було колись статися.

Так як зростання цін кардинально змінив конкурентну ситуацію, не виключено що ми отримаємо протягом найближчих 7 днів реакцію і інших учасників ринку. Вона безумовно не потішить автомобілістів і швидше ми отримаємо зростання цін за підсумками тижня на рівні 50-80 копійок для всіх видів нафтопродуктів.

Однак в подальшому темпи зростання швидко підуть на спад, оскільки учасники ринку розуміють, що проблеми споживачів, зокрема їх низьку платоспроможність і не захочуть зайве піднімати ціни щоб не обвалити попит.

Артем Куюн, заступник директора ТОВ «Консалтингова група А-95»:

Основними факторами, які вплинули на збільшення вартості бензинів і дизельного палива, є зростання світових цін на нафту, яка за останні два тижні подорожчала на 7,4%, до 42 дол / бар, а також стрімке здешевлення національної валюти за останній місяць.

🚘 Крім того, зростання цін стримували роздрібні мережі групи «Приват», які останні півроку не змінювали ціни, незважаючи на трикратне зростання цін на нафту і нафтопродукти на світовому ринку. Це стало основною причиною низької динаміки роздрібних цін в цілому по ринку влітку-восени поточного року.

Однак, 19 жовтня «Приват» підвищив ціни на всі види палива відразу на 1 грн / л, «розв’язавши руки» операторам в встановлення справедливої ринкової ціни. Зазначу, що за останні півроку роздрібному сегменті ринку спостерігалося різке падіння торгових націнок. При цьому прибутковість оптової торгівлі паливом скорочувалася три квартали поспіль.

За оцінками «Консалтингової групи А-95», зростання роздрібних цін і зниження торгових націнок дозволяють прогнозувати це зростання на 0,8-1 грн / л найближчим часом.

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі:

У вівторок середня ціна на АЗС на 95 бензин зросла з 23,05 грн до 23,55 грн, додавши 50 копійок, дизель зріс з 22,40 гривень за літр до 22,85, додавши 45 копійок, ціна на авто газ зросла на 20 копійок. 

📈 Виправдавши прогноз минулого тижня, ціни поступово почали включати в себе премію за зниження курсу гривні до долара на українському ринку. Зростання цін відбувається за рахунок синхронного підвищення цін на великих мережах АЗС.  

Зростання курсу долара цього тижня почав сповільняться. У зв’язку з цим потенціал для подальшого продовження зростання цін бензину і дизеля вкрай обмежений. За рахунок цього цінники на заправках будуть утримувати на поточному рівні.

Залишіть коментар

Коментарі