Ексклюзив

В курсі з Maanimo: аналіз і прогноз курсу валют 18 листопада – 2 грудня

18 Грудня 2020
admin Читать на русском
  1. Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»
  2. Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро
  3. Сергій Гнезділов, начальник департаменту з роботи на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ «РАДАБАНК»
  4. Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу

Українські банкіри та експерти, спеціально для Maanimo, аналізують коливання курсу валют і роблять прогноз поведінки ринку на наступний тиждень.

Оксана Чепіжко

Оксана Чепіжко, фінансовий експерт, виконавчий директор «Асоціації захисту банків», співзасновник громадської організації «Re: Старт»:

Курс на ринку за останній тиждень демонструє досить сильне зниження. Така динаміка сформована за рахунок зниження попиту на долар, який раніше формувався «Нафтогазом» у зимовий період. У той же час попит на гривню залишається високим і дозволяє їй зростати в ціні щодо американської валюти.

Не варто забувати, що цього вівторка Мінфін розміщує гривневі облігації загальним обсягом – 3,3 млрд грн. В тому числі, на 2,5 млрд грн найпопулярніших у нерезидентів облігацій терміном обігу майже 4 роки. Прибутковість за всіма видами паперів залишається привабливою для інвесторів, і чиновники міністерства розраховують на активні продажі. Для купівлі ОВДП іноземцям знадобиться гривня, що призведе до зростання обсягів продажу валюти на міжбанку в період з понеділка по середу.

На сьогоднішній же день Національний банк України встановив офіційний курс на рівні 24,16 грн за долар, що на 3 копійки нижче в порівнянні з попереднім банківським днем, тобто ситуація продовжує бути такою ж, як і минулого тижня. Тому американська валюта на міжбанку буде торгуватися близько 24,2 – 24,3 грн, а готівковий долар в банках – на рівні 24,3-24,4 грн.

Олег Курінний

Олег Курінний, Директор Казначейства Банку Кредит Дніпро:

Минулий тиждень пройшов без курсових сплесків, помірно-позитивно для гривні: оптимістичний старт котирувань 24,10-24,145 грн/дол. показав, що ринок поки не готовий до подальшого просідання долара нижче індикатора 24,1; котирування долара підросли до 24,21-24,25 грн/дол., потім знову почали зниження і завершили тиждень фактично на стартовому рівні 24,10-24,12 грн/дол.

Готівковий ринок за тиждень симетрично знизив котирування з 24,24-24,30 до 24,13-24,17 грн/дол.

Офіційний курс гривні зміцнився на 6 копійок: з 24,22 минулого понеділка до 24,16, заявлених на сьогодні.

Ключові фактори впливу на курсову динаміку:

  • спокій усіх учасників ринку: експортерів, які готуються до майбутніх відшкодувань ПДВ; імпортерів, які не створюють ажіотажного попиту на валюту; витримана позиція готівкового ринку, підлаштовуватися під тренди міжбанку, і спекулянтів, які не мають підстав для розгойдування курсових гойдалок;
  • період авансових та податкових платежів і відповідна потреба в гривневому ресурсі;
  • скромні результати чергового аукціону Мінфіну, який розмістив цінні папери на 1,32 млрд грн з прибутковістю нижче 14% річних при заявлених 2,8 млрд грн, не чинили істотного впливу на настрої і тренди ринку;
  • регулятор за сприятливої курсової динаміки продовжив практику викупу надлишків пропозиції в обсягах, що не створюють передумов для розвороту тренду; результатом тижня стало поповнення резервів на 120 млн доларів за нульових продажів.

Ми очікуємо, що торги на поточному тижні будуть проходити в діапазоні 24,10-24,50 грн за долар США.

Сергій Гнезділов, начальник департаменту з роботи на міжнародних ринках і грошового обігу АТ «АБ «РАДАБАНК»:

Готівковий долар вже впав нижче 24,20, міжбанк – нижче 24,10. Негативні наслідки падіння надає тільки на експортерів, багато з яких схоже працюють в нуль або у збиток, і бюджет, який недоотримує як податок на прибуток від вищеперелічених експортерів, так і митні платежі, розраховані від цін при зниженому курсі.

На падіння курсу могла впливати тільки знижена ліквідність банківської системи, вплив аукціону ОВДП залишився, але не як прямий фактор, а як можлива причина зниження курсу цього тижня, внаслідок якої імпортери можуть притримувати свої покупки, підлаштовуючись під хвилі продажів нерезидентів для розрахунку з Мінфіном.

Артем Красовський

Артем Красовський, директор департаменту казначейства і фондових ринків ПРАВЕКС БАНКу:

Основний підсумок минулого тижня на валютному ринку – гривня продовжує зміцнюватися, але темпи суттєво знизилися. Хоча на міжбанківському ринку курс долара проти гривні поступився незначно, за тиждень втративши всього близько 2-3 копійок з 24.10 / 15 гривень за долар США на відкритті торгів у понеділок, до 24.09 / 12 на закритті в п’ятницю, але цей рівень вже дуже близький до мінімумів (24.03 / 05) всього 2019-го року, досягнутим двома місяцями раніше в кінці вересня, до припинення Мінфіном розміщення довгих (5-6 річних) ОВДП. Також знизилися і обсяги викупу регулятором надлишків валюти в резерви – 120 млн доларів США за тиждень, проти 192 млн доларів США тижнем раніше і 370 млн доларів США три тижні тому. Хоча і такі темпи поповнення резервів не можуть не радувати, особливо на тлі місії МВФ, яка знову безрезультатно покинула Україну, із запевненням продовжити переговори.

При цьому варто відзначити, що протягом усього тижня перевага була швидше на боці долара, періодично підштовхуючи котирування вгору і в основному торгуючись вище рівня відкриття, в діапазоні 24,18 – 24.23, і тільки до п’ятниці знову відчулося вплив великого пропозиції валюти, очевидно, позначилися ранні продажу нерезидентами напередодні аукціону Мінфіну, який відбудеться у вівторок 26 листопада і де в цей раз будуть пропонуватися 4-х річні ОВДП, традиційно найбільш популярні серед зарубіжних інвесторів.

В даний час саме фактор довжини паперів, пропонованих Мінфіном до розміщення на первинних аукціонах, має першочергове вплив на попит на ОВДП серед нерезидентів і, відповідно, на обсяги пропозиції валюти на ринку і подальшу динаміку курсу долар США / гривня. Минулого тижня пропонувалися папери з максимальним терміном всього 2 роки і попит на них був слабкий, навіть нижче загального запропонованого обсягу 2 млрд грн. Якщо вірити офіційним календарем аукціонів Мінфіну, наступний тиждень буде останньою в цьому році, коли будуть пропонуватися 4-х річні папери (це максимально довгий випуск із запропонованих на даний момент), а значить велика ймовірність, що попит на них буде великим і традиційно в кілька раз перевищить суму пропозиції, дозволяючи уряду продовжити зниження вартості запозичень, а курсом гривні продовжити зміцнюватися. Також на підтримку гривні на наступному тижні будуть грати і планові місячні податкові платежі до бюджету.

З іншого боку, є ряд потенційних факторів на підтримку курсу долара США:

– перший, це очікувані виплати решти відшкодування ПДВ за листопад – очевидно, на останній тиждень місяця традиційно припаде більша частина місячного обсягу відшкодування, що може привести до надлишку гривневої ліквідності на ринку;

– і друге, це вже згадувана відсутність певних результатів перебування місії МВФ в Україні і переговорів про виділення нової програми фінансування. У зв’язку з цим цікаво буде спостерігати за обсягом попиту на ОВДП на первинному аукціоні – як відреагують зарубіжні інвестори на новина про МВФ і чи буде зниження попиту? Дізнаємося вже у вівторок ввечері.

А поки, наш валютний прогноз на тиждень: 23.90 – 24.30 грн/долар.

Залишіть коментар

Коментарі